Spor – Fitness – Dans sonrası masajın önemi

Yapılan araştırmalar sonucunda, spor sonrası masaj yaptıran ve yaptırmayan kişiler arasında oldukça büyük farkların ortaya çıktığı gözlenmektedir. Özellikle tavsiye edilen masaj türü isveç masajı-klasik masaj dır. İsveç masajının önerilme nedeni ise diğer masaj tekniklerine göre daha uzun süren bir masaj olmasıdır.

Fitness, spor, dans v.b. aktiviteler sonucunda ortaya çıkan kas ağrıları ve kan dolaşım bozukluğu masaj sayesinde ortadan kalkacaktır. Profesyonel ve işinin ehli bir masör tarafından yapılan masaj, kan dolaşımınızı düzene sokar ve kas ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Spor ve fitness sonrasında ortaya çıkan laktik asitlerin ve ödemlerin de atılmasında etkin rol oynamaktadır. Spor- fitness gibi aktivitelerden sonra yapılan masajın yararlı olup olmadığını anlamak için yapılan bir araştırmadan bahsedeyim sizlere.

spor-masaji,masaj,tantra-masaj,-tantra-masajı,thai-masaji,rentboy,ozel-masor,erkek-masor

Bu araştırmada iki farklı genç yetişkinlerden oluşmuş grup bulunmaktadır. İki gruptan da bacakları ağrıyana kadar spor yapmaları istendi, özellikle de bacaklarını zorlayacak hareketler yaptırıldı. Spordan yarım saat sonra bir gruba masaj yapıldı. Vücuduna ve bacaklarına masaj yapılan gruptakiler masajdan 60-90 dakika sonra hiç bir kas ve eklem ağrısı yaşamadan günlük hayatlarına devam edebildiler. Diğer grupta yer alan ve masaj yapılmayan sporcular ise kas, eklem ve hamlama ağrısını iki gün boyunca yaşamak zorunda kaldılar. Bu sonuçları saptayan araştırmada da görüldüğü üzere, masaj yalnızca bir keyif rahatlama ya da stresden arınma terapisi değildir. Aynı zamanda spor ve fitnees gibi yorucu aktiviteler sonrasında bizi dinlendiren, rahatlatan, kas ve eklem ağrılarını yok eden, kan dolaşımını düzenleyen etkili bir terapi yöntemidir.

Ayrıca denekler üzerinde ortaya çıkan bir başka önemli husus; Masaj yapılan deneklerin kan dolaşımlarının 72 saat boyunca fazlasıyla zinde olduğu gözlemlenirken, masaj yapılmayan diğer grupdaki deneklerin kan dolaşımlarının fazlasıyla donuk olduğu gözlemlenmiştir. Bu bir çok kişi tarafından önemsenmemesine rağmen aslında çok ciddi bir sorundur. Çünkü spor v.b. aktiviteler sonrasında kan dolaşımının durağan olması kas zedelenmesinin belirtisidir. Aynı zamanda hiç spor yaptırılmayan üçüncü bir gruba da masaj yapıldı ve o grupta da belirgin şekilde kan dolaşımının düzenlendiği ve masajdan olumlu sonuç aldıkları gözlemlenmiştir.

Sonuçlardan yola çıkarak masajın insan hayatının her evresinde ne kadar önemli olduğunu görebilmekteyiz. Profesyonel bir masör aracılığı ile alınan hizmet neticesinde kendinizi rahatlamış, zinde, enerjik ve daha sağlıklı hissedeceksiniz.

Masör Ercan Kaya Copyright © 2019 Gsm: 0507 848 65 65