masör-masor-masseur

Geçmişte masaj lüks spa lar ve büyük ölçekli sağlık klüplerin den başka hiçbir yerde mevcut değildi. Bugün, masaj terapisi masör aracılığı ile işte, kliniklerde, hastanelerde ve hatta havaalanların da bile sunulmkatadır. Daha önce hiç masaj denemediyseniz, muhtemel sağlıksal yararlarını ve bir masaj terapisi süresince neler beklenebileceğini öğrenin.

Masaj nedir?

Masaj cildinize, kaslarınıza, tendonlarınıza ve bağlarınıza baskı uygulama, ovuşturma ve el ile işleminin genel bir terimidir. Masaj terapistleri genellikle masaj için ellerini ve parmaklarını kullanırlar, fakat ön kollarını, dirseklerini ve hatta ayaklarını bile kullanabilmektedirler. Masaj el ile hafifçe dokunma ile derin bir baskı aralığındadır.

Masajın birçok farklı tipleri vardır, bunlar şunlardır :

İsveç Masajı. Bu uygulanan masajın nazik bir biçimidir, uzun sıvazlama, yoğruma, derin dairesel hareketler, titreşim ve dinlenmeye yardımcı olmak için dokunuşlar ve enerji vermeyi kullanır.

Derin masaj. Bu masaj tekniği yavaş bir şekilde, kasların derin katmanlarına ve bağ dokularına daha kuvvetli ovmalarla ve genellikle yaralanmalardan hasar görne kaslara yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Spor masajı. Bu masaj tipi İsveç masajı ile benzerdir, ancak bu masaj tipi spor yapan kişilerde yaralanmaları tedavi etmek ve önlenmesine yardımcı olmak için yapılmaktadır.

Tetik nokta masajı. Bu masaj kaslarınızda yaralanmalar veya aşırı zorlamalar sonucu oluşacak sıkı kas liflerinin alanlarına odaklanmaktadır.

Masajın yararları

Masaj genellikle tamamlayıcı ve alternatif tıbbın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Geniş çapta tıbbi durumlarda ve koşullarda standart tedavi ile birlikte sunulmaktadır.

Masajın yararları ile ilgili çalışmalar stres, ağrı ve kas gerilmelerini azaltmak için etkili bir tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir.

Masajın yararlarını ispatlamak için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, bazı çalışamalar masajın aşağıda belirtilen şikayetler için de yararlı olabileceğini göstermektedir :

Anksiyete

Sindirim bozuklukları

Fibromiyalji

Baş ağrıları

Strese bağlı olan uykusuzluk

Miyofasiyel ağrı sendromu

Sinir ağrıları ve deride hissedilen yanma ve karıncalanma hissi

Yumuşak doku suşları ve yaralanmaları

Spor yaralanmaları

Temporomandibular eklem ağrıları

Özel durumlar veya koşullar için olan yararların ötesinde, bazı insanlar masajdan zevk almaktadırlar çünkü bu genellikle masaj terapisti ile birlikte derin bağlantılar yaratan ve bir güçlendirme hissi, rahatlama ve bakım içermektedir.

Yararlarına rağmen, masaj düzenli tıbbi bakımın yerine geçecek birşey değildir. Masajı denediğinizi ve standart bir tedavi planınıda izlediğinizi doktorunuz ile paylaşın.

Masör Ercan Kaya Copyright © 2019 Gsm: 0507 848 65 65